in

Depremleri Önceden Tahmin Edebilmemizi Sağlayan Sinyaller

GFZ’den araştırmacılar, depremlerin yaydığı ışık hızındaki birtakım sinyalleri analiz eden bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritma, şu anda sadece çok büyük depremleri ön görü edebiliyor.

insanlar, yüzyıllardır bir şimşek ile gök gürültüsü arasındaki o kısa zamanı ön görü etmekte büyük oranda başarı sağlıyorlar: üç saniye. Bununla beraber bu iki sinyal arasındaki boşluk ne kadar uzun olursa şimşeği gören şahıs o konumdan o kadar uzak oluyor.

Peki depremlerin de gerçekte benzer sinyaller gönderdiğini biliyor muydunuz? Depremler de ışık hızında sunulan sinyaller üretmekte ve bu sinyaller, saatte sadece 8 kilometre ile sunulan sismik dalgalardan çok daha evvelce kaydedilebilir ancak depremlerin bu sinyallerinde enteresan bir nokta bulunuyor.

Depremler, ani yer çekimi değişikliğine neden oluyor:

Depremlerin ışık hızında yaydıkları bu sinyaller, gezegenimizin iç kütlesinde ortaya gelen bir kaymadan kaynaklanan ani bir yer çekimi değişikliğinden oluşuyor. Günümüzde ama keşfedilen bu PEGS sinyalleri, sismik ölçüm yapan aletler doğrulusunda belirleme edildi.

Sinyaller sayesinde bir deprem, gerçekleşmeden evvelce belirleme edilebilir oluyor ama bu vakanın yer çekimsel tesiri gerektiğince zayıf. Bu etki, gezegenimizin yer çekiminin nerdeyse milyarda biri kadar ölçülüyor. Dolayısıyla PEGS sinyalleri, sadece en kuvvetli depremler amacıyla ölçülebilir durumda.

Bugüne kadar PEGS sinyallerini itimat edilir bir şekilde simüle edecek bir teknik bulunmuyordu ancak geçen zamanlarda GFZ incelemecileri doğrulusunda yayılan bir algoritma, PEGS sinyallerini yüksek doğrulukla ve pek de uğraştırmadan belirleme edebilme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, PEGS sinyallerini belirleme etmekle birlikte bir depremin gücünü, zamanını ve mekanizmasını da meydana çıkarabiliyor. Tabii bu durum, sadece çok büyük depremler amacıyla geçerli. GFZ’de program geliştiricisi ve veri analisti olan Sebastian Heimann, 2011 Japonya depremini şu şekilde hatırlatıyor:

“Yeni algoritmayı ilk kez 2011 senesinde Japonya’da Tohoku depremine uyguladık. Bu deprem, aynı vakitte Fukushima tsunamisinin de sebebiydi. Burada PEGS sinyallerinin güç ölçümleri elimizde mevcuttu. Tutarlılık mükemmeldi.”

Elbette ileride mümkün depremleri ön görü etme ihtimalimiz bu sinyaller yardımıyla mümkün fakat bu noktaya varmak amacıyla fazlasıyla yol kat edilmesi gerekiyor. Günümüzdeki ölçüm aletleri bu sinyalleri belirleme edebilecek kadar ilerlemiş değiller bundan dolayı evvel çoğu teknolojinin de geliştirilmesi gerekiyor.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Samsung Galaxy S20’nin Ekranı Nasıl 120 Hz’e Çıkarılır?

2020 Yılında Dünya Genelinde Görmeniz Gereken Yerler