in

Gün İçinde Dokunduğumuz 10 Pislik Yuvası Nesne

Özellikle virüs salgını gibi haberler gündemdeyken hijyen konusunda dikkatli olmak oldukça büyük önem taşıyor. Sizin için derlediğimiz bu listede tespit edilen nesneler, hijyen konusu ile ilgili olumsuz etkilere sahip olacak kadar pis olabiliyor.

Günümüzdeki olanaklar yardımıyla genel hijyen gereksinimlerini karşılamak hiç de zor değil. Artık herkes tertemiz yönden ne yapması ve ne yapmaması gerekliliğini biliyor. Fakat az tanınan ve ehemmiyete alınması gereken birtakım başka faktörler de mevcut.

Dokununca ellerimizi yıkamamız gerekliliğini herkesin bildiği çok açık birkaç nesne var: klozet kapağı, toplu taşıma tutacakları, çöpler bunlardan bir kaçı. Fakat es geçen ve gerçekte pis olduğunu fark etmediğimiz çoğu nesne günlük hayatta bolca karşımıza çıkıyor. Bu nesnelere dikkat edilmeyince öldürmese de bağışıklık sistemine zarar verebilecek ya da bir yerimizin mikrop kapmasını sağlayacak kadar pis olabiliyorlar. İşte günlük hayatta karşımıza çıkan, arada bir silmenin zarar getirmeyeceği 10 pis nesne:

Telefon

Günlük hayatta sıksık ya elimizde, ya masamızda, ya da cebimizde tespit edilen bu cihazlar çoğu yere değiyorlar. Bu cihazlar birilerinin öksürüklerine, pis ellerine değebildiği gibi tekrar pis olan birtakım yüzeylerde de tutulabiliyor. Uzmanlar, telefonların klozetlerden 10 kat daha pis olduğunu savunuyor. Telefonlarda ortalama olarak 17 binden çok bakteri bulunuyor.

Para

Uzmanlar paranın gribi en çok yayan nesnelerden bulunduğunu söylüyor. Bir kâğıt para tek bir günde onlarca bireyin eline değebiliyor. Bu insanlardan bazılar hastalık taşıyabiliyor ya da kolayca yeteri kadar tertemiz olmayabiliyorlar. Bazı ülkelerin paraları, pamuk ve ketenden yapıldıklarından ötürü bakterilere gerektiğince ideal bir üreme kısmı sunuyor. Para sıksık temizlenebilir bir nesne değil. Fakat paraya dokunduktan sonra elleri yıkamanın ya da diğer bir yöntemle dezenfekte etmenin sıhhat yönünden daha yararlı bulunduğu söyleniyor.

Klavye

Birçoğumuzun temizlemeye üşendiği bu nesne kim bilir ne pisliklere maruz kalıyor. Bilgisayar başında yediğimiz yemeklerin küçük taneleri, öksürük ya da hapşırıkla sıçrayan tükürük ve mukus, elimiz yeteri kadar temiz değilken bulaşan mikroplar… Bunlar gibi çoğu niçin klavyeyi gün içersinde dokunduğumuz en pis şeylerden biri yapıyor. Bu nesnenin en azından birkaç haftada bir hijyenik hale getirilmesi öneriliyor.

Asansör Düğmeleri

Asansörde kullanılan düğmeler bir gün içerisinde onlarca, belki yüzlerce insanın ilişkisine maruz kalıyor ve bu da onları listeye girecek kadar pis kılıyor. İnsanları ellerinden bulaşan mikroplar, metal yüzeylerde birkaç saat kadar kalabiliyor. Bu yüzden asansör düğmelerine dokunduktan sonra ellerin hijyenik hale getirilmesi öneriliyor.

Gözlük

Gözlükler, yüzümüzün sağladığı nemli ve sıcak şartlar yardımıyla bakteri barınma ve üremesi amacıyla gerektiğince ideal bir bölge oluyor. Bu bakteriler daha sonra gözlerde kaşınmaya, seğirmeye ya da birtakım yaralara namacıyla olabiliyor. Fakat gözlükleri temizlemek basit. Bulaşık deterjanı damlatılmış bir oran ılık suda yıkamak, gözlükleri yeteri kadar tertemiz duruma getiriyor.

Ayakkabı

Listede bulunmasının nedeni çok ilgi edilmemesi olan ayakkabılar, her bireyin bildiği gibi gün içersinde sonsuz mikrop kaynağı yerle ilişkiye geçiyor. Kaldırımda yürürken sıçrayan su, sokakta basılan pislikler, girilen halka açık tuvaletler; ayakkabıları pis kılan en kolay etkenlerden. Ayakkabı bağcıkları da bu pislikten nasibini alanlardan biri. Bu yüzden ayakkabı bağladıktan sonra ellerin yıkanması, eksperlerce öneriliyor.

Oyun Kolu-Gamepad

Çoğu oyuncu oyun esnasında atıştırmalık bir şeyleri yanından eksik etmiyor. Eller yağlıyken dokunulan bu cihazlar, bakterilerin üremesine gerektiğince basitlik sağlıyor. Bunu engellemek amacıyla kullanım ardından kumandayı iyice silmek yeterli oluyor.

Kulaklık

Listenin en çok tehlikeye neden olabilecek üyelerinden biri kulaklıklar. Bu nesnelerde biriken kulak kiri, kulak enfeksiyonlarına ve bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Kulaklıkların yine arada bir kulak çubuklarıyla temizlenmesi, uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor.

Direksiyon

Birçok pisliğe maruz kalan bu nesneleri pisleten asıl etkenler ter ve yemek. Direksiyonlarda tehlikeli denebilecek yüzlerce tür mikrop bulunuyor. Temizlemesi gerektiğince basit olan bu yüzeyin arada bir silinmesi tavsiye ediliyor.

Tekno Kuzgun

Bu arada unutmadan TeknoKuzgun adlı siteye hiç giriş yaptınız mı? Yapmadıysanız çok pişman olacaksınız. Çünkü TeknoKuzgun bu yayın gibi daha bir çok yazı içeriyor. Hayatınızı kolaylaştırmak ve yeni bilgiler edinmek isterseniz hemen siteyi takip etmeye başlayın.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Bilgisayarda FPS Arttırma Nasıl Yapılır

Need for Speed: Underground’un Işın İzleme ile Yenilenen Görüntüleri (Video)