in

Milli Elektrikli Trenin Raylara İneceği Tarih Belli Oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Vagon Sanayii A.Ş.’ye olan ziyareti esnasında yaptığı bildirimde milli elektrikli trenin raylara ineceği tarihi açıkladı. Varank, milli elektrikli trenin testleri amacıyla 29 Mayıs’ı işaret etti.

Ülkemiz, son senelerde her alanda milli teknolojiler kullanma hedefine daha çok yaklaşıyor. Askeri alan dışında bilhassa yerli otomobilin sonrasında yerli traktör de üstüne fazlasıyla ilgi toplamayı başardı. Bu yerli ürünlere geçişin son örneğiyse demir yolundan geldi.

Geçtiğimiz haftalarda beden üretimine başlanan milli elektrikli trenin raylarla kavuşacağı gün açıklandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Türkiye Vagon Sanayii A.Ş.’ye (TÜVASAŞ) olan ziyaretinde, milli trenin halkla buluşacağı tarih de aşağı yukarıya belirlendi.

Milli elektrikli tren 29 Mayıs’ta raylarda olacak:

Gazetecilere bildirimde tespit edilen Varank, bir gazetecinin milli elektrikli tren setinin raylara ne vakit ineceğine dair sorusuna yanıt verdi. Varank, milli trenlerin testlerinin çok yakında başlayacağını ve 3 tren setinin 29 Mayıs’ta raylara indirilip test edileceğini aktardı.

Aynı soruya yanıt vermeye devam eden Mustafa Varank, trenlerin testlere göre eylül ayında vatandaşlarca kullanılmaya başlanacağını belirtti. Bununla beraber Sanayi ve Teknoloji Bakanı, bu testlerin saatte 160 kilometre sürat yapabilen trenlerle yapılmaya başlanacağını ifade etti ve bir ileri adımın saatte 200 kilometrenin üstünde sürat yapabilen yüksek süratli trenler olduğunu açıkladı.

Ziyaretinde TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İlhan Kocaarslan’dan çalışmalara dair bilgi alan Varank, TÜVASAŞ’ın Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası’nı gezdi. Mustafa Varank, TÜVASAŞ’ın Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası’nın açıldıktan sonra çok yol aldığını da ifade etti.

Bundan sadece bir ay evvelce Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, trenin raya ineceği tarihe dair bir bildirimde daha bulunmuştu. Varank, amaç olarak 2023 senesini göstermiş, milli yüksek süratli trenin ilk prototipini 2023 senesinde raylara indirmeyi amaçladıklarını ifade etmişti.

Son açıklamalara bakacak olursak TÜVASAŞ’ın ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın gerektiğince süratli çalıştığını aktarabiliriz. Buna ek olarak Mustafa Varank, ziyaretinde yaptığı bildirimde TÜVASAŞ’ın 2020 Yatırım Planı’nda yer aldığına değindi. Milli elektrikli tren, 322 yolcu kapasitesine sahip olacak.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

GTA Online Kumarhanesindeki Çarkıfelekle F1 Aracı Kazanmanın Yolu

Bir YouTuber, 200 km/sa Hızla İskambil Kağıdı Fırlatabilen Bir Silah Geliştirdi (Video)