in

Sokağa çıkma yasağı kapsamı genişletildi! Sokağa çıkma yasağı kimleri kapsıyor?

Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk olarak 65 yaş üstünün sokağa çıkmasının yasaklanmasının sonrasında geçen zamanlarda alınan kararla 20 yaş altınında sokağa çıkması yasaklanmıştı. Bunun yanı sıra 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışlar 15 gün vakit ile yasaklanmıştı. 15 günlük vakit 12 Nisan Piyasa günü sona erecek. Piyasa günü yapılacak olan değerlendirmenin sonrasında Anadolu’da corona virüsün yayılma hızında bir düşüş yaşandığı belirleme edilmez ise daha sıkı tedbirlerin alınabileceği bu tedbirler arasında sokağa çıkma yasağının kapsamının da genişletilebileceği açıklandı. İşte merak edilen detaylar…

Sokağa çıkma yasağı konusunda araştırmalar sürüyor. Hali hazırda 65 yaş üstü ve 20 yaş altı olanların sokağa çıkması yasak! Geçtiğimiz ay içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a giriş çıkışlar 15 gün süre ile yasaklanmıştı. Yasağın nedeni olarak ise corona virüsün Anadolu’ya büyük oranda İstanbul kaynaklı olarak bulaştığı tespit edilmişti. 15 günlük süre 12 Nisan Pazar günü sona erecek. Anadolu’da corona virüs yayılma hızında bir düşüş yaşandığı tespit edilmezse daha sert tedbirlerin alınabileceği gündeme geldi. Bu tedbirler arasında sokağa çıkma yasağının kapsamının genişletilmesi de yer alıyor.

10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içersinde tespit edilen bütün vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

Saat 22.15 itibariyle valiliklere gönderilen genelgenin bütün detayları kamuoyu İle paylaşılacaktır.

İçişleri Bakanlığı

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KİMLERİ KAPSIYOR?

20 yaş altı ve 65 yaş üstü yurttaşların sokağa çıkma kısıtlaması bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında “Özel Gereksinimi” olan çocuk gençlerle ile alakalı istisnaları sahibi olan ek genelge gönderdi. Genelgeye göre, 20 yaş altında, uzun vakit kapalı ortamda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklarını olumsuz etkileyeceği, otizm, ağır mental retardasyon, down belirtisi gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerin anne-baba ya da bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanısıra bulundurmak, enfeksiyon yayılımını önleyecek ideal şartları yerine getirmek, sosyal uzaklık kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el hijyenikliği ve hijyene uymak şartı ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içersinde vasıtayla seyahat etmelerine izin verilecek.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı duyurdu: 31 ilçede 2 gün dışarı çıkma yasağı

Sokağa çıkma yasağı saat kaçta başlayacak, ne zaman bitecek? Sokağa çıkma yasağı olan iller hangileri?