in

Instagram’ın Açığını Bulan Türk Gençler, Verilen Para Ödülünü Reddetti

Daha evvelce Apple’ın açığını bulan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bir dostu ile bu kez de Instagram’ın bir açığını keşfetti. Mavi tık alan ünlü isimlerin kimlik verilerine erişilmesini gerçekleştiren çok mühim bir hata bulan gençler, sosyal medya devi instagram ‘ın kendilerine öneri ettiği mükafatı ise kabul etmediklerini belirtiyorlar.

Eğer Hüseyin Çoban ismi size yabancı gelmiyorsa, “hafızam beni yanıltıyor mu?” diye düşünmeyin. Yaklaşık altı ay evvelce haberimize husus olan 20 yaşındaki genç, iPhone kullanan ünlülerin iCloud hesaplarına girerek, bütün fotoğraflarına ve uygulamalarına erişebildiği bir açık keşfetmişti. Bunun üstüne Apple yetkilileri ile ilişkiye geride bıraktığımız Çoban, kendine öneri edilen 220 bin doları az bulmuştu ve söz hususu mükafatı reddetmişti.

İstanbul’da yaşam sürdüren genç, bu kez de 17 yaşındaki dostu Arda Kılıç ile tanınmış fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’ın bir açığını buldu. İHA’nın aktardığı verilere göre Çoban, Instagram hesabının “mavi tık” yani onaylı olması için uygulama içerisindeki ayarlar bölümünden hesap doğrulamaya başvurdu.

İki genç, Instagram’da mavi tik alan hesapların TC kimlik numaralarına erişebildiği bir açık keşfetti

Ne var ki, 20 yaşındaki gencin bu isteği, beklendiği gibi sosyal medya devi instagram doğrulusunda reddedildi. Çoban daha sonra 17 yaşındaki dostu Arda Kılıç’tan yardım istedi. Yazılıma meraklı olan Kılıç, Instagram’ın internet sürümü üstünde birtakım incelemeler yaptı. Platformun kaynak kodları arasında derin bir yolculuğa çıkan genç, mavi tik alan hesapların TC kimlik numaralarına erişebildiği bir arka kapı keşfetti.

Açığı bulduktan sonra Instagram ile iletişime geride bıraktığımız ikili, 750 dolar yani 5 bin TL ile ödüllendirildi. Çoban bir kez daha dostu ile bu miktarı az bularak reddetti. Gençler, kötü niyetli şahıslar doğrulusunda suistimale açık olan bu hatanın, Instagram’ın yeni güncellemesinde kapatılacağını söyledi.

Instagram doğrulusunda 5 bin TL ile ödüllendirilen gençler, ödülü az bularak reddetti

İHA’ya konuşan 20 yaşındaki Çoban, “Mavi tik normalde ünlülere veriliyor ama ben daha önceki girişimlerimle yerel basında yer aldığım amacıyla müracaat gönderdim. Ayarlar kısmındaki hesap doğrulamadan müracaat yaptım ama ret yanıtı geldi. O ret ile tetkik yapıp Instagram ’ın açığını bulduk. O açıkla mavi tikli bütün ünlülerin TC kimlik verilerine ulaşabiliyoruz” dedi.

17 yaşındaki lise öğrencisi Kılıç ise “Doğrulama müracaatı gönderip mavi tik alan bütün hesapların TC kimliklerine ulaşabildiğimiz emniyet açığını bulduktan sonra Instagram ’a mail attık. Yaklaşık 5 bin TL ile ödüllendirileceğimizi söyleyerek, teşekkür ettiler. Biz bu miktarı az bulup reddettik” ifadelerini kullandı.

Instagram ’ın kendilerine, yeni güncellemeler ile bu açığı kapatacaklarını söylediğini bildiren Kılıç, “En son 8 Haziran’da güncelleme gelmişti. Biz açığı söyledik ama şimdilik bir para alamadık. Bu açığı art niyetli şahıslar bulmuş olsa kötü şeyler yapabilirlerdi. Bu verileri satabilirlerdi. Ancak biz bu tür bir şey yapmadık” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Lenovo’nun Yeni Kulaklığı Trackpods Ortaya Çıktı

Oyuncuların Desteğiyle İlerleyen Star Citizen, Dünyanın En Pahalı Oyunu Olmasına Az Kaldı