in ,

Türkiye Bir Kez Daha NAVTEX İlan Etti: Oruç Reis, Sismik Araştırmalar İçin Yola Çıktı

Türkiye, enerji sektöründeki çalışmaları kapsamında bir kez daha Akdeniz’de NAVTEX ilan etti. Enerji Bakanı, Oruç Reis adlı geminin sismik incelemeler amacıyla Antalya’dan demir aldığını duyurdu.

Daha önce 21 Temmuz’dan itibaren Oruç Reis araştırma gemisinin Rodos ile Meis adaları arasında yeni bir sismik araştırmada bulunacağı yönünde bir NAVTEX ilan eden Türkiye, yine OruçReis için bir NAVTEX daha ilan etti.

Bizzat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Twitter üzerinden duyurulan NAVTEX, 23 Ağustos’a kadar geçerli olacak. OruçReis tetkik gemisinin, bu tarihe kadar görevli olduğu bölgede sismik araştırmalarına devam etmesi planlanıyor.

Antalya’dan Yola Çıkan Oruç Reis

Antalyadan yola çıkan Türk gemisi

Bakan Fatih Dönmez, konuyla alakalı olarak paylaştığı tweette, “MTA OruçReis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan yola çıkarak, çalışma gerçekleştireceği alana ulaştı.” ifadelerini kullandı.

İnşasına 2012 senesinde başlanan ve 2017’de de test ve eğitim faaliyetleri yapılan OruçReis araştırma gemisi, 2B/3B derin sismik, gravite, manyetik gibi jeofizik ve deniz tabanı görüntüleme/haritalama sistemlerine, uzaktan kumandalı sualtı aracına, su kolonu ve deniz tabanından jeolojik örnekleme ekipmanlarına ve son olarak jeoloji, jeofizik, hidrografi, oşinografi ve biyoloji araştırma laboratuvarlarına sahip.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Valorant Para Yatırmadan Skin Nasıl Alınır ? Valorant Bıçak Nasıl Alınır ?

Valorant CS:GO’nun yerini alabilecek mi? Hangisi Daha iyi ?