in , , ,

WhatsApp Tarihi Erteledi. Gizlilik Politikası Kaldırılacak mı ?

Gizlilik ilkeleri ile son bir haftadır hem Türkiye hem de dünya gündemini meşgul eden Facebook’un mesajlaşma programı WhatsApp için geri adımın ilk sinyalini veren bir açıklama yapıldı. Gizlilik bildirimini kabul etmeyenlerin hesapları daha ileri bir tarihte silinecek.

Facebook’un yeni gizlilik kararlarına dair ilk somut adımları attığı mesajlaşma programı WhatsApp‘ın gönderdiği bildirim, uzun süredir gündemde. WhatsApp‘ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız kabul edilmesi mecburi olan açıklamaya göre, kabul etmeyenlerin hesapları 8 Şubat 2021 tarihinde silinecekti.

whatsapp

WhatsApp, söz hususu kararına dair dünya genelinde çoğalan veri güvenliği endişelerini gidermek adına, hesapların silineceği tarihi 15 Mayıs 2021‘e erteledi. Bir süredir mesajların Facebook tarafından alınmadığı ve üçüncü taraflarla paylaşılmadığını dile getiren platform, tespit edilen yeni tarihe dek saklılık bildirimi sebebi ile meydana gelen bilgi kirliliğini gidermeye çalışacak.

Yeni gizlilik sözleşmesini imzalamak hala zorunlu.

whatsapp gizlilik politikası

Sosyal medyada WhatsApp‘ın geri dönüş attığına dair başlıklar ve haberler yer alıyor. Fakat bu haberler gerçeği yansıtmıyor. WhatsApp, resmi açıklamasında oluşturulan ertelemenin nedeni olarak daha şeffaf etkileşim çalışması yürütülmesi gerekliliğini vurguluyor.

İşte WhatsApp tarafından yayınlanan yeni açıklama:

Pek çok kişiden son güncellememiz hakkında ne kadar kafa karışıklığı yaşandığını duyduk. Endişe yaratan birçok yanlış bilgi var. Herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.

WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildii: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu da kişisel görüşmelerinizi her zaman uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız anlamına gelir. Böylece ne WhatsApp ne de Facebook bu özel mesajları göremez. Bu nedenle herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin kayıt tutmuyoruz. Ayrıca paylaşılan konumlarınızı da göremeyiz ve kişilerinizi de Facebook ile paylaşmayız.

Son bildirimimiz ile birlikte bunların hiçbiri değişmiyor. Aksine son güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi gereken yeni seçenekleri içeriyor. Verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle insanların bu hizmetlerden haberdar olması önemlidir. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma politikamızı esnetmiyor.

İnsanların şartları incelemeleri ve kabul etmelerinin için belirlediğimiz tarihi ileri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri gidermek için daha çok şey yapacağız. Ardından iş odaklı yeni mesajlaşma seçeneklerinin sunulacağı 15 Mayıs’a dek, politikamızı insanlara aşama aşama aktaracağız ki onlar da uygun adımda inceleyebilsinler.

WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanların uçtan uca şifreleme standardına kavuşmasına yardımcı oldu. Bu güvenlik teknolojisini şimdi de gelecekte de savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan, gerçeklerin yayılmasına ve asılsız söylentileri durdurmasına yardımcı olan herkese teşekkür ederiz. WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Xiaomi Türkiye ABD’nin Yasağına Karşı Açıklamada Bulundu

Ucuza Bilgisayar Toplama. Ucuza Bilgisayar Nasıl Toplanır ?