in ,

Xiaomi Türkiye ABD’nin Yasağına Karşı Açıklamada Bulundu

Xiaomi’nin ABD’de kara listeye alınmasının sonrasında resmi bir açıklama yapıldı. Xiaomi Türkiye ‘den gönderilen açıklamalarda, şirketin Çin ordusuna ait olmadığı ve orduyla da hiç bir ilişkilerinin bulunulmadığı ifade edildi.

Bugün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, ABD yönetiminin Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi kara listeye eklediğinden bahsetmiştik. Bu karar, ABD’nin Huawei’den sonra Xiaomi’yi de Çin ordusuyla bağlantılı olarak gördüğü manasına geliyordu. Gündemi sarsan vakanın ardından, Xiaomi Türkiye’den resmi bir açıklama geldi.

ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda yer alan bilgilerde, Xiaomi için “Komünist Çin Askeri Şirketi” ibaresine yer verilmişti. Fakat Xiaomi Türkiye‘den gönderilen açıklamalarda, böylesi bir durumun olmadığı ifade edildi. Şirketin Çin ordusuna ait olmadığını ifade eden Xiaomi Türkiye yetkilileri, orduyla da rastgele bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

“Çalıştığımız ülkelerin yasalarına ideal hareket ediyoruz”

xiamoi

Xiaomi’nin tamamıyla bireysel ve kurumsal teknolojik cihazlar tasarladığını ifade eden şirket yetkilileri, varlık gösterdikleri ülkelerde de o ülkenin yasalarına göre hareket ettiklerini dile getirdiler. Suçlamaları reddetmenin yanı sıra yatırımcılarını korumaya devam edeceklerini bildiren Xiaomi Türkiye, lüzumlu bütün önlemlerin alınacağını ifade ediyorlar. Konuyla alakalı araştırma başlatıldığını ifade eden Xiaomi yetkilileri, lüzumlu olması halinde yeni açıklamaların yapılacağının altını çizdiler.

Xiaomi Türkiye doğrulusunda oluşturulan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır.

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Xiaomi Artık Amerika’nın Kara Listesinde Bulunuyor.

WhatsApp Tarihi Erteledi. Gizlilik Politikası Kaldırılacak mı ?