in ,

Xiaomi Artık Amerika’nın Kara Listesinde Bulunuyor.

Trump yönetimi, Çin ordusuyla bağlantılı bulunduğu iddia edilen kara listenin içine dev teknoloji şirketi Xiaomi’yi de ekledi. 10 değişik teknoloji şirketi, Xiaomi ‘ye kara listede eşlik eden isimler oldu.

Trump yönetimi, ABD’nin yerel güvenliğini denetim altına almak amacıyla daha önce Huawei markasını kara listeye almış, ürünlerin ülkeye girmesini yasaklamıştı. Kara listeye Çin’in teknoloji konusu ile ilgili önde gelen isimlerinden Xiaomi ve 10 şirket daha eklendi.

Xiaomi, Apple’a bir rakip olarak görülüyor, çıkarmış bulunduğu yeni akıllı cihazlarıyla beraber ABD’de geniş bir kullanıcı kitlesi yaratmaya devam ediyordu. Yeni alınan kararla beraber Pekin odaklı dev şirketin üretmiş bulunduğu dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, scooter ve kulaklık gibi çoğu cihazın ABD’ye girişi engellenecek.

“Trump idaresi değiştiği zaman yasaklar kalkabilir”

xiamoi

Bildiğiniz üzere ABD Başkanı Donald Trump, Çin odaklı dev teknoloji şirketi Huawei’nin Çin ordusu ile bağlantılı bulunduğunu iddia etmiş, koymuş bulunduğu ambargo yardımıyla markanın Android lisansını kaybetmesini sağlamıştı. Aynı kara listeye Xiaomi de eklendi fakat yapılan ambargonun Huawei kadar sert olmayacağı, markanın Android lisansını elinde tutacağı söyleniyor.

Son dönemde dünya genelinde gittikçe popülerleşen Xiaomi, International Data Corporation bilgilerine göre üçüncü çeyreğinde Apple satışlarının önüne geçebilecek duruma geldi. ABD’de bu kadar etkili bir markaya gelen ambargonun ardından, Xiaomi şimdilik bir bildirimde bulunmadı.

Kara listeye, Xiaomi ile beraber 10 şirket daha katıldı. Bu şirketlerin arasında Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc., Luokong Technology Corp., Gowin Semiconductor Corp. ve Global Tone Communication Technology Co. gibi ufak çaplı isimler bulunuyor.

Alınan kararlarla beraber ABD’de yasaklanan şirketlere yatırım yapan kullanıcıların, ellerindeki varlıkları Kasım 2021’e kadar çıkarmaları gerekiyor. Yatırımcılar, hisselerde yaşanacak düşüşlerin geçici olacağını ve Trump yönetiminin değişmesi ile beraber bu sınırlamaların kalkacağını dile getirdi.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Exxen’in 3 Gününde Ulaştığı Abone Sayısını Açıklandı. Acun Ilıcalı Rekor Kırdı.

Xiaomi Türkiye ABD’nin Yasağına Karşı Açıklamada Bulundu