in , ,

WhatsApp, Sözleşmesini Kabul Etmeyenlere Ne Olacak ?

Dünyanın en tanınmış mesajlaşma servisi olan WhatsApp, güncellenmiş saklılık ilkelerini 15 Mayıs 2021 tarihinden sonra hâlâ kabul etmeyen kullananlara ne olacağını açıkladı. Şirket, hesapları silmeyeceğini net bir dille bildirse de kullanıcılar üstünde ‘bezdirme’ politikası uygulayacak gibi görünüyor.

Facebook yapısında hizmet veren tanınmış mesajlaşma servisi WhatsApp, geçen aylarda hizmet şartlarında farklılığa gittiğini açıkladıktan sonra tepkilerin hedefi olmuştu. Yeni gizlilik ilkelerini bu senenin ilk haftalarında duyuran şirket, kullananlara bu güncellenen ilkeleri kabul etmeleri adına bir bildirim yollamış ve 8 Şubat’a kadar vakit tanımıştı.

whatsapp gizlilik sözleşmesi

Şartları kabul etmeyenlerin vakit sona erdiğinde programı kullanamayacağını bildiren mesajlaşma servisi, gelen tepkilerin sonrasında bu zamanı 15 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatmıştı. Şimdiyse şirket, bu tarihten sonra anlaşmayı kabul etmeyen kişilere ne olacağını, ne gibi yaptırımlar uygulanacağını gösteren bir duyuru yayınladı.

WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyenlere ‘bezdirme’ politikası uygulayabilir:

Whatsapp sözleşmesi

WhatsApp, internet sitesinden yaptığı duyuruda kullanıcıların yeni saklılık siyasetini kabul etmek için son günün 15 Mayıs olduğunu yineledi. Fakat 15 Mayıs’ta anlık bir hadise gerçekleşmeyecek ve kullanıcıların hesapları silinmeyecek; bunun yerine bu tarihten sonra hâlâ sözleşmeyi kabul etmeyenlerin WhatsApp’ta yapabilecekleri yavaş yavaş sınırlandırılacak.

Yapılan bildirime göre sözleşmeyi kabul etmeyenler, kabul edilmesi dilenen bildirimi görmeye devam edecekler. Bir vakit sonra da bu bildirim kalıcı duruma gelecek ve kullanıcılar, ilk etapta sohbet listelerine erişemeyecekler fakat tekrar gelen telefon ve video aramalarını cevaplamaya devam edecekler. Bunun haricinde bir mesajı okumak ya da yanıtlamak ya da cevapsız bir çağrıyı geri aramak amacıyla bildirimler kullanılabilecek.

Birkaç hafta sürecek sınırlı işlevselliğin sonrasında kullanıcılar, gelen aramaları ya da bildirimleri almamaya başlayacak ve WhatsApp, o kullanıcıya mesaj ve arama göndermeyi durduracak. Sonuç olarak kullanıcıların yapabileceği iki alternatif kalacak: Birincisi WhatsApp’ı silip yeni bir uygulamaya geçmek, ikincisi ise WhatsApp’ın saklılık şartlarını kabul etmek.

WhatsApp’ın uygulayacağı bezdirme politikasının kullanıcılar üstünde işe yarayıp yaramayacağını gelişen zamanlarda hep beraber göreceğiz. Peki, siz bu husus ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Pokemon 25. Yıldönümü İçin Katy Perry İle Bir Şarkı Yayınladı

Valorant Nick Değiştirme Nasıl Yapılır ? Riot İsim Değiştirme