in ,

Steam Deck Geliyor: Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Oyunları Dahil Tüm Detaylar

Valve’ın el konsolu pazarına giriş cihazı olan Steam Deck, duyurulmasının üzerinden çok vakit geçmeden raflarda konumunu alacak. Biz de çıkmasına az bir vakit olan Steam Deck’i fiyatı, özellikleri, oyunları ve tasarımı gibi bütün yönleriyle ele alıyoruz. İsterseniz yazımıza geçelim.

Valve beklenmedik anda beklenmedik hareketler yapmasıyla ünlü bir firma olma yolunda görülmemiş bir adım atarak aniden bir el konsolu duyurdu. Valve’ın resmen ekmek kapısı olan Steam ismi, bu sefer de bir el konsoluna isim babası oldu. Biz de Steam Deck ismiyle karşımıza çıkan ve gündemi resmen silip süpüren bu aygıt ile ilgili bildiğimiz şeyleri bir yazıda derleyelim dedik.

Yazımızda Steam Deck’in teknik özellikleri üzerinden beklenen oyun performansı, konsolun hangi oyunları destekleyeceği, tasarımı, çıkış tarihi ve fiyatı gibi detaylara yakından bakıyoruz. Son olarak da beklenildiği gibi Nintendo Switch’e bir rakip olup olmayacağıyla alakalı görüşümüzü paylaşıyoruz. Dilerseniz lafı çok uzatmadan konsolun teknik özellikleriyle başlayalım.

Steam Deck teknik özellikleri:

steam deck

Steam Deck teknik özellikleri oldukça iyi gözüküyor. Bu kadar küçük bir cihazın böyle bir performans sunması bence gayet yeterli. Steam Deck teknik özellikleri benden 7 puan aldı.

 • Genişlik: 29,8 cm, Yükseklik: 17,7 cm, Derinlik: 4,9 cm
 • Ağırlık: 669 gram (yaklaşık)
 • İşlemci: AMD Zen 2 4 çekirdek/8 iş parçacığı, 2,4-3,5 GHz
 • Ekran kartı: AMD RDNA 2 1,0-1,6 teraflop
 • Bellek: 16 GB LPDDR5
 • Depolama: 64 GB EMMC / 256 GB NVMe SSD / 512 GB NVMe SSD
 • Depolama “yüksek hızlı” MicroSD kartlarla artırılabilecek
 • Ekran çözünürlüğü: 1280 x 800
 • Ekran boyutu: 7 inç
 • Parlaklık: 400 nit
 • Yenileme hızı: 60 Hz
 • Bağlantı seçenekleri: Bluetooth 5.0, 2,4 ya da 5,0 GHz çift bantlı kablosuz
 • Ses: Stereo hoparlörler, çift mikrofon, 3,5 mm jak girişi
 • Güç girişi: 45W USB Type-C
 • Pil ömrü: 2-8 saat
 • İşletim sistemi: SteamOS 3.0

Şimdi Steam Deck’ten nasıl bir oyun performansı beklememiz gerekliliğini kavramak adına konsolda yer alan en mühim iki parçayı, yani işlemciyi ve ekran kartını bir masaya yatıralım. İşlemci AMD’nin Zen 2 mimarisini kullanıldığını görüyoruz. Bu mimariyle yapılacak olan bir işlemcinin, 2019 senesinde pazara sürülmeye başlanan Ryzen 3000 serisi işlemcilerle ile benzer güçte olacağını söyleyebiliriz.

Ekran kartı doğrultusunda ise 2021 senesinde pazara sürülen Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarıyla kafaya baş bir model kullanılacağı anlaşılıyor. Ekran kartı toplamda sekiz adet RDNA 2 prosedür biriminden oluşuyor. RDNA 2 mimarisi, ışın izlemeyi destekleyen bir mimari. Fakat ekran kartının gücü, ışın izleme teknolojisini kaldırabilecek gibi görünmüyor.

Kafaların karışmasına sebep olan bir unsurdan da bahsetmeden geçmeyelim. Bu güçte bileşenler genelde Full HD ya da 2K çözünürlüklerde oyun oynamak amacıyla kullanılıyor. Steam Deck’te 7 inçlik, 1280 x 800 çözünürlükte bir ekran yer alacağı için çıkacak olan şaşırtıcı piksel adeti farkı, Steam Deck’in beklentilerin üstünde bir oyun performansı yakalamasına da sebep olabilir. Steam Deck’in oyun performansı ile ilgili net bir şey söyleyebilmek adına ‘benchmark’ testlerini beklememiz gerekecek.

Steam Deck tasarımı:

Steam Deck bir el konsoluna göre ilk bakışta sert ve kaba görünen bir tasarıma sahip. Valve’ın bu konuyla alakalı yaptığı açıklama, tasarımın uzun süren oyun maratonlarına uygun, kullanışlı bir yapıda olmasını istemeleriymiş. Ne oynandığına göre iki saatte bitebilecek bir pil söz konusuyken uzun süren oyun maratonlarından kastın ne bulunduğu konusunu sizlere bırakıyoruz…

Tasarımdan devam edecek olursak Steam Deck’te 7 inçlik dokunmatik bir ekran olacak. Konsolun ön yüzünde ise klasikleşen ok tuşları, dörtlü tuş takımı ve iki analog çubuk, analog çubukların altında yer alan iki ‘trackpad’, sağda ve solda ikişer adet olmak üzere toplamda dört adet tetik tuşu yer alacak. Konsolun arka kısmında ise orta ve yüzük parmaklarıyla kullanılabilmesi adına yerleştirildiğini düşündüğümüz dört adet tuş yer alıyor.

Steam Deck Hangi Oyunları Destekleyecek:

Açıklanan verilere göre Steam Deck üstünde Steam kütüphanemizde yer alan her oyunu oynayabileceğiz. Peki bu tarz açıklamaların istisnaları olmadığını bugüne kadar hiç gördük mü? Pek sanmıyoruz. Steam Deck özelinde ise bu istisnalar Destiny, Apex, PUBG ve Rainbow Six Siege gibi Steam’in en çok oynanan oyunlarından bazılarını kapsıyor. Evet, Steam Deck ile bu oyunları oynamak henüz olası olmayacak gibi görünüyor.

Böyle olmasının nedeni ise Steam Deck’in kullanacağı işletim sistemi. SteamOS ismi verdiği işletim sistemi henüz birtakım oyunlarla uyumlu değil. Valve işletim sisteminin uyumluluk oranını Proton ismi verdiği bir özelliğe başvuracak. Proton, Windows’ta çalışan uygulamaların değişik işletim sistemleri üstünde de çalıştırılabilmesini gerçekleştiren bir teknoloji. ProtonDB internet sitesine girdiğimiz vakit da görüyoruz ki yukarıda saydığımız oyunlar, Proton ile de çalışamıyor

İstenilen oyunu oynayabilmek için kullanılabilecek bir teknik var gibi duruyor fakat gerçek hayatta ne kadar etkili olacağı şimdilik bilinmiyor. O teknik de şu: Steam Deck her ne kadar bir el konsolu olarak adlandırılsa da gerçekte normal güçte bir bilgisayar. Valve da bunun farkında olarak cihaza Windows işletim sistemi yüklenmesinin önüne bir engel koymayacak. Haliyle Windows’ta çalışan her oyuna da erişim olanağı olacak.

Steam Deck Çıkış Tarihi ?

Valve, Steam Deck çıkış tarihi olarak Aralık 2021’in planlandığını açıkladı. Fakat göz önünde bulundurulması gereken birtakım nedenler var: Mevcut pandemi şartları nedeniyle meydana gelen tedarik sorunu ve bu sıkıntıyı fırsat bilen karaborsacılar… Valve bu sıkıntılardan haberdar olduğundan Steam Deck’i bir rezervasyon sistemiyle satıyor.

Rezervasyon yaptırılabilen ülkeler arasında ise ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Avrupa bölgesi yer alıyor. Türkiye üzerinden ise şu anda rezervasyon yapılamıyor. Yani Steam Deck çıkış tarihi Aralık 2021 olsa dahi ülkemiz içeresinde Steam Deck’i kullanabilmek daha uzun bir vakit bekleyeceğimizi söyleyebiliriz.

Steam Deck Kaç TL

 • 64 GB sürüm 399 dolar,
 • 256 GB sürüm 529 dolar,
 • 512 GB sürüm 649 dolar

Teknik özellikler da bildirdiğimiz gibi Steam Deck üç değişik depolama kapasitesine sahip üç değişik sürümle pazara sürülecek. En düşük model olan 64 GB’lık sürüm eMMC teknolojisini kullandığı için, NVMe SSD kullanan başka sürümlere göre çok daha yavaş bir performans göstermesi bekleniyor. Aynı vakitte MicroSD kart ile depolama kısmı artırılabilecek olsa da bir hafıza kartıyla da SSD hızına erişmek pek olası görünmüyor.

Steam Deck Diğer Konsollara Rakip Olabilir mi ?

Steam Deck her ne kadar bir bilgisayar olsa da aynı vakitte el konsolu olması Nintendo Switch ile de bir rekabet içersinde olması bekleniyor. Ortada bu tür bir rekabet olup olmayacağını kavramak amacıyla gözden geçirmemiz gereken birtakım detaylar var. Bu detaylardan birincisi Nintendo Switch ve Steam Deck’in bambaşka oyun kataloglarına sahip olması. O yüzden gerçekte aynı bireyin iki konsola da sahip olması önünde hiçbir engel yok.

Steam Deck’in Nintendo Switch’in önünü kesebileceği noktalardan biri bilgisayar ve ana akım oyun konsollarına çıkış yapmasına rağmen ardından Switch’e de gelerek büyük sükse gerçekleştirmeyi başaran oyunlar. Geçmişte The Witcher 3 gibi iddialı yapımlar Switch adına çıkarak Switch özelinde yüksek satış rakamlarına ulaştı. Steam Deck, Nintendo Switch’e göre çok daha kuvvetli bir el konsolu olacağından bu tarz oyunlar Steam Deck’te tercih edilebilir. Haliyle de Nintendo Switch doğrultusunda üçüncü parti oyunların satış rakamlarında ciddi azalmalar yaşanabilir.

Ne düşünüyorsun?

Legend

YazanRaven

Sizler için en güncel ve güzel haberleri yazıyorum. TeknoKuzgun adlı sitenin kurucusu ve yöneticisiyim. Motor kullanmayı, resim çizmeyi, spor yapmayı seviyorum. Hobi olarak da buradan sizlere güzel yazılarımı paylaşıyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Google, Yeni Bir Güvenlik Güncellemesi Tanıttı

Vücut Ağırlığı İle Spor Yapılır mı ?En İyi Hareketler Bunlar!!