in , ,

Aşık OldumAşık Oldum

Vücut Ağırlığı İle Spor Yapılır mı ?En İyi Hareketler Bunlar!!

Selam, galiba sizde vücut ağırlığınız ile spor yapmaya merak sardınız. Vücut ağırlığı ile spor yapmanın bir çok avantajı vardır. Bunlardan bazılarını sorarsanız: Vücut dengeniz gelişir, yeni hareketler öğrenirsiniz, daha atletik bir vücut yapısına sahip olursunuz.

Kimler Vücut Ağırlığı İle Çalışmalı ?

Vücut ağırlığı ile spor yapmak isteyen herkes çalışabilir. Spor salonuna gidemediğiniz ya da uzakta olduğunuz zaman vücut ağırlığınız ile hiç bir şeye ihtiyaç duymadan gelişebilirsiniz.

Vücut Ağırlığı İle Yapabileceğiniz Hareketler.

Vücut ağırlığı ile yeni çalışmaya başladıysanız ilk başlarda hareketler biraz zorlaya bilir. Bunun için ilk olarak daha basit hareketlerden başlayabiliriz. Örnek olarak:

Barfix/Pull up

Vücut ağırlığı ile Barfiks
Barfix

Barfix, vücut ağırlığı ile yapılabilecek en iyi hareketlerden biridir. Bir çok kas grubunu aktive eder. Barfix çekmek ilk başta herkes için zor bir harekettir. Vücut ağırlığını sadece kollarımızı kullanarak çekmek çok zordur. Fakat bir süre sonra muhteşem bir gelişme sergileyebilirsiniz. Eğer barfix çekmekte zorlanıyorsanız ilk başlarda sadece bara asılı durarak statik beklemeler yapabilirsiniz. Daha fazla sırt hareketi için bekleriz

Barfix Çekmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Barfix, üst gövdeyi yoğun bir şekilde çalıştıran bir antrenmandır. Sırt kasları başta olmak üzere omuz, kollar, göğüs ve core (karın) bölgesi kaslarını çalıştıran barfix; triceps, biceps, deltoids, rectus Abdomini kaslarının gelişmesini sağlar.

Şınav/Push up

Vücut ağırlığı ile şınav

Şınav çekmek kolay gözüken ama bir çok püf noktası olan zor bir harekettir. Vücut ağırlığı ile spor yaparken en çok tercih edilen hareketlerden bir tanesidir.

Şınav yere yüz üstü uzanarak, ayak uçlarınızın üstünde durup, ellerinizden güç alarak kollarınızla gövdenizi yukarıya doğru kaldırdığınız ve yine göğsünüzü yere değmeyecek şekilde aşağı indirmiş olduğunuz bir kuvvet egzersizidir. Pek çok kasınızı aynı anda kullandığınız için, bu hareketi doğru bir şekilde ve uzun süre ile yapabilmek için genel sağlığınızın ve kondisyon seviyenizin iyi halde olması gerekir. Eğer şınav çekerken zorlanıyorsanız dizlerinizi yere koyarak başlayabilirsiniz.

Şınav Çekmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Şınav çekmek kolları, bacakları ve orta gövdeniz dahil bütün bedeninizi çalıştırır. Bu egzersiz omuz, göğüs, sırt, kanat, ön kol (biceps) ve arka kol (triceps) kaslarını aktif olarak çalıştırırken, yardımcı olarak bacak, kalça ve karın kaslarını çalıştırır.

Squat

Vücut ağırlığı ile squat

Squat; çömelme olarak tanımlanır. Vücudun yapmış bulunduğu ana hareketlerden birisidir. Kas geliştirme ve atletik performans adına squat hareketi sıkça yapılır. Vücut ağırlığı ya da halter, dambıl gibi ekipmanlar ile çömelme hareketi yapılabilir.

Squat Yapmak Hangi Kasları Çalıştırır?

Squat hareketi en çok bacakları ve kalçaları çalıştırır. Genellikle burada tespit edilen kaslar squat hareketi ile yoğun şekilde çalışmaya başlar. Ağırlıklarla birlikte oluşturulan squat hareketi ön bacak ile arka bacak kaslarını harekete geçirirken, kalça bölgesinde de etkili olur.

Ne düşünüyorsun?

Participant

YazanErdem Yaman

5 senedir calisthenics ve body building yapıyorum. Bir sürü bilgi ve deneyim kazandığımı düşündüğüm için bu platformda spor ile alakalı tavsiyeler ve yazılar paylaşmayı planlıyorum.

Years Of Membership

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Steam Deck Geliyor: Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Oyunları Dahil Tüm Detaylar